Reisverslag Berlijn april 2024 deel 20

Woensdag 1 mei 2024
De rondleiding in de “Staatsoper Unter den Linden” was rond half 4 afgelopen. Op 1 mei wordt in Duitsland de “Dag van de Arbeid” gevierd. Dit is traditioneel een vrije dag en ook in Berlijn vinden er dan allerlei activiteiten plaats. Dit ging in het verleden regelmatig gepaard met de nodige gewelddadigheden. Al vele jaren was het daarom gebruikelijk om in de wijk Kreuzberg het Myfest te organiseren. Dit vond plaats in de omgeving van de Mariannenplatz, Heinrichtplatz en Oranienplatz. Feitelijk was het een soort straatfeest dat wel wat weg heeft van koningsdag in Nederland. Dit deel van Berlijn is dan afgezet, overal staan kraampjes waar je wat te eten kunt kopen en er vinden de nodige optredens plaats.



Dit heeft in 2019 voor het laatst plaatsgevonden. Na de coronajaren is deze tradities vanwege onenigheid tussen de organisatoren en het bestuur van het district Kreuzberg al twee jaar vervallen. Het is onduidelijk in hoeverre in 2025 deze traditie weer wordt opgepakt. In de buurt van de Mariannenplatz vond dit jaar wel de gebruikelijke 1 mei bijeenkomst van “Die Linke” plaats. Dit is een partij die vergelijkbaar is met de SP in Nederland.



In het park in de buurt van de Mariannenplatz staan allerlei kraampjes van linkse, communistische en antifascistische organisaties. Er is van alles te eten en te drinken. In het park zelf zitten mensen te genieten van de omgeving en het mooie weer. Verder zijn er ook nog wat speelmogelijkheden voor kinderen. In vergelijking met eerdere jaren was alles nu een stuk kleiner opgezet en leek het ook rustiger.



Dit jaar werd slechts een deel van het park door “Die Linke” gebruikt. In het andere deel van het park vond een 1 mei bijeenkomst plaats van “Die Partei”. Dit is een politieke partij die opgericht is door een Duitse satiricus. Hoewel eerst niet serieus bedoeld, is de partij erin geslaagd om in allerlei steden zetels te krijgen in de gemeenteraad. Sinds 2014 zijn ze ook vertegenwoordigd in het Europese parlement. De aanhang van de partij bevindt zich vooral in de alternatieve hoek. Alles heeft een beetje een festival achtige sfeer met een stevig alternatief tintje.



In het begin van de avond vindt in dit deel van Berlijn ook de revolutionaire 1 mei demonstratie aan. Dit is een demonstratie van uiterst linkse demonstranten met verbindingen in het krakersmilieu. Zoals op de volgende foto te zien is, was de politie zeer grootschalig uitgerukt uit vrees voor rellen.



De demonstratie bestond uit enkele wagens met daarachter een flinke groep sympathisanten die een vastgesteld parcours liepen over een aantal afgesloten straten. Alles werd in de gaten gehouden door een grote groep politieagenten waarbij er uiteindelijk weinig gebeurde.



Door zichtbare politieagenten werd de demonstratie gefilmd. De demonstranten hadden zelf ook weer mensen rondlopen gekleed in paarse hesjes die die politie in de gaten hielden en aantekeningen maakten van alles wat er gebeurde. Het geheel maakte van de zijde van de demonstranten wel een georganiseerde indruk.



De leuzen van de demonstranten richten zich tegen het opkomende rechts-extremisme van de AFD in Duitsland, de gebeurtenissen in Gaza en het kapitalisme in het algemeen. Vanaf de enkele wagens die voor de demonstratie reden werden de deelnemers stevig aangemoedigd met leuzen zoals: “Heel Berlijn haat de politie”. Duidelijk is dat er in Duitsland (en vooral in een linkse stad als Berlijn) nog steeds een behoorlijk stevige alternatief linkse scene bestaat.



Tijdens de demonstratie verliep alles rustig en bleef het bij wat rookbommetjes.



De demonstranten bestonden voor een deel uit leden van links-alternatieve groepen die met spandoeken en vlaggen rondliepen. Verder waren er ook flink wat losse deelnemers. Langs de kant waren veel mensen te zien, die toch vooral eens kwamen kijken wat er hier allemaal gebeurde en zich van de demonstratie zelf afzijdig hielden.



Op de volgende foto is duidelijk te zien dat allerlei zijstraten van de hoofdroute waren afgesloten door de politie. Die stonden hier waarschijnlijk enigszins verdekt opgesteld voor het geval dat een grootschalig ingrijpen nodig was. Overigens kon je als voetganger gewoon overal in- en uitlopen. De afsluiting was vooral om te zorgen dat er geen regulier autoverkeer op de route kon komen.



De hele demonstratie duurde zo rond de 2 a 2,5 uur en was om half 9 weer ver afgelopen. Gebeurd is er nauwelijks iets. De tijden dat het in Berlijn echt zeer onrustig was op 1 mei zijn inmiddels al echt verleden tijd geworden.



Het volgende deel van dit reisverslag is te vinden op deze pagina

Reactie toevoegen

Filtered HTML